Skip to main content

DIETA W II TRYMESTRZE CIĄŻY

By 25 kwietnia, 2023Dieta3 min read

II trymestr ciąży często nazywany jest przez kobiety ?okresem miodowym?, bo to właśnie wtedy najczęściej odpuszczają najbardziej uciążliwe ciążowe dolegliwości, takie jak nadmierna senność i poranne (lub wieczorne, popołudniowe, a nawet całodniowe) mdłości. To czas, w którym brzuszek powoli się zaokrągla, a między 16-20 tygodniem ciąży, możesz poczuć pierwsze, delikatne ruchy Twojego maluszka. Drugi trymestr jest przyjemny i spokojny, a Ty masz w sobie więcej energii i chęci do działania. Warto wykorzystać ten czas, aby zadbać o prawidłową dietę, szczególnie jeśli na początku ciąży walczyłaś z brakiem apetytu. Jak powinna wyglądać Twoja dieta w drugim trymestrze ciąży? 

Czy zapotrzebowanie energetyczne w drugim trymestrze rośnie? 

W czasie pierwszych tygodni ciąży, Twoje zapotrzebowanie energetyczne się nie zmienia, jednak w drugim trymestrze wzrasta o około 360 kalorii. Najczęściej to po prostu jeden niewielki dodatkowy posiłek w ciągu dnia. Twoje dziecko rozwija się teraz jeszcze bardziej intensywnie niż wcześniej, jego serce bije zdecydowanie szybciej i nieustannie zdobywa nowe umiejętności, takie jak ssanie kciuka, czy zabawa pępowiną. Oboje potrzebujecie teraz więcej energii ? 360 kalorii to np. garść orzechów i szklanka świeżo wyciskanego soku pomarańczowego, sałatka owocowa z jogurtem lub dwie kanapki z awokado i pomidorem. 

Czego potrzebuje dziecko w drugim trymestrze?

Jak już pisałam, w drugim trymestrze rozwój Twojego dziecka przebiega najbardziej intensywnie, dlatego tak ważne jest, żebyś zadbała o to, by w Twojej diecie znalazły się wszystkie niezbędne składniki odżywcze, których oboje tak bardzo teraz potrzebujecie. Co powinno znaleźć się w Twojej diecie? 

  • Żelazo
  • Kwas foliowy i witaminy z grupy B
  • Białko
  • Kwasy tłuszczowe omega-3
  • Cynk i wapń
  • Woda

Co jeść w drugim trymestrze? 

Przede wszystkim, postaw na wapń. Kości i zęby malucha rozwijają się już około 8 tygodnia, dlatego Twoja codzienna dawka spożywanego wapnia powinna być dwukrotnie wyższa niż przed ciążą ? wybieraj mleko, żółty ser, jogurty naturalne i inne przetwory mleczne. Nie możesz też zapominać o białku ? znajdziesz je w rybach, chudym mięsie, orzechach i warzywach strączkowych. Pamiętaj również o produktach zbożowych, warzywach i owocach oraz zdrowych tłuszczach. O odpowiednim nawadnianiu nie muszę już Ci chyba przypominać, prawda? ? Jeśli do tej pory miałaś problem z regularnym piciem wody, przeczytaj mój artykuł i przekonaj się dlaczego odpowiednie nawodnienie jest takie ważne, nie tylko w ciąży! 

Zaparcia i zgaga

Drugi trymestr ciąży jest przyjemniejszy niż pierwszy, jednak niestety nie oznacza to, że ominą Cię w nim wszystkie nieprzyjemne dolegliwości. Z powodu zmian zachodzących w Twoim organizmie, między innymi zmiany w pracy perystaltyki jelit, możesz zacząć doświadczać zgagi i problemów z zaparciami. Nie są one niebezpieczne, ale na pewno bywają uciążliwe! Jak sobie z nimi radzić? Przede wszystkim błonnik, a w przypadku zgagi jedzenie, które nie jest kwaśne, ani ciężkie. Nie możesz też zapominać o aktywności fizycznej ? ćwiczenia pozytywnie wpływają na zdrowie Twoje i Twojego maluszka! Dzięki regularnej aktywności będziesz czuła się lepiej, a wszelkie dolegliwości będą zdecydowanie mniej męczące! 

Leave a Reply