Skip to main content

CHROŃMY ŚRODOWISKO RAZEM

By 1 marca, 2020Lifestyle4 min read

Nie będziemy tu przytaczać masy statystyk w jakim złym stanie jest nasza planeta, bo to już doskonale wiecie. A czy zdajesz sobie sprawę, że korzystając z cateringu dietetycznego możesz realnie zadbać z nami o środowisko? I nie, nie mówimy tylko o biodegradowalnych opakowaniach?

Ekologiczne dostawy

Nasi kierowcy codziennie dostarczają 75 zestawów do naszych podopiecznych, jadąc według bardzo przemyślanej i zoptymalizowanej trasy. Dzięki temu ograniczają zużycie paliwa, a tym samym ilość wyprodukowanych zanieczyszczeń. Teraz wyobraź sobie, że każda z tych 75 osób nie musi już jechać samochodem do sklepu pokonując po parę lub paręnaście kilometrów, aby kupić produkty spożywcze, bo my robimy to za nią. Wiesz, ile to dwutlenku węgla mniej w naszym powietrzu?

Nie marnujesz jedzenia

Przyznaj się, ile razy będąc na zakupach kupiłaś rzeczy, które w nie do końca jasny sposób wylądowały w Twoim koszu? Przygotowując zestawy bardzo dokładnie wyliczamy, ile produktów musimy zamówić, aby stworzyć dla Ciebie dietę pudełkową. W Polsce średnio wyrzucamy 235 kg jedzenia na osobę rocznie. Co daje nam ponad 17,5 tysiąca kilogramów żywności, która się nie zmarnuje dzięki korzystaniu z diety pudełkowej.

Każda kupiona przez Ciebie rzecz ma swoje opakowanie, z czego większość z nich jest plastikowa. Według statystyk każdy z nas produkuje około 250 kg śmieci pochodzących właśnie z opakowań. Nieźle, prawda? Kiedy zamawiamy produkty dostajemy je w dużych zbiorczych opakowaniach, często wielorazowych, dlatego razem realnie ograniczamy to zużycie w ogromnym procencie. Pomyślisz: ok, ale codziennie dostaje zestaw cateringowy, a w nim co najmniej 5 opakowań plastikowych. I to też nie jest dla nas bez znaczenia. Przywołam tu nasze początki.

Kiedy zaczynaliśmy 5 lat temu chcieliśmy być ekologicznym cateringiem dietetycznym. Wymyśliliśmy więc sposób na zero waste, którym miały być opakowania wielokrotnego użytku.  Dla każdej osoby mieliśmy zasób 3 zestawów pojemników. Działały na zasadzie wymiany, plus jeden zestaw awaryjny, gdyby kierowcy nie udało się zabrać pojemników z poprzedniego dnia, bo np. ktoś nie zdążył jeszcze wrócić do domu. Niestety okazało się, że niektórzy nie oddawali nam opakowań w ogóle, a inni po 14 dniach zwracali pudełka z resztkami jedzenia, więc niestety ze względów bezpieczeństwa takie opakowania od razu lądowały w koszu.

Recykling plastiku

Drugą opcją stały się opakowania białe, które 5 lat temu nie były popularne na rynku. Ale bardzo nam na nich zależało, ponieważ czarny plastik jest praktycznie nie recyklingowalny. Udało nam się rozpocząć działanie w białych pojemnikach, z których odzyskanie plastiku jest łatwiejsze. To nie był nasz koniec poszukiwań w kwestii ratowania planety. Znaleźliśmy więc firmę, która zajmuje się przerabianiem pojemników na granulat, z którego następnie wykonywane są opakowania na leki. Nasi kierowcy odbierają od Was pojemniki, które zostawicie na wycieraczce, a my zajmujemy się ich odpowiednim recyklingiem. Pojemniki, których używasz każdego dnia mają więc drugie życie. Co w znacznym stopniu ratuje sytuację codziennej fali plastiku jaka przelewa się przez miliony mieszkań każdego dnia.

Biodegradowalne opakowania

W zeszłym roku w dziedzinie pojemników służących do pakowania cateringu dietetycznego doszło do przełomu. Udało się po wielu testach stworzyć takie, które są całkowicie biodegradowalne i pozwalają na bezpieczne transportowanie zestawów diety pudełkowej. Oczywiście natychmiast wprowadziliśmy je do naszej oferty.

PS. Czy wiesz, że większość z Was zwraca nam torby w których otrzymuje swój zestaw, dzięki temu, jeżeli torba jest nie zniszczona zostaje przez nas ponownie wykorzystana.

PS 2. Czy wiesz, że zawsze przygotowujemy 1 zestaw z każdej diety więcej w razie sytuacji awaryjnej oraz kilka różnych porcji, które trzymamy w lodówce. I jak udaje nam się nie marnować jedzenia? Obok nas mamy fundację, której podopiecznymi są starsze osoby i to dzięki nim jesteśmy zero waste, ponieważ jeżeli wszystko idzie zgodnie z planem i dodatkowe dania nie zostały wykorzystane oddajemy je właśnie do fundacji, a w zamian dostajemy ręcznie wykonane ozdoby przez seniorów 🙂

Leave a Reply