Skip to main content

KOSMETYCZNE LESS WASTE BEZ WYRZECZEŃ

By 14 maja, 2020Lifestyle5 min read

Środki do higieny osobistej to podstawa w każdym gospodarstwie domowym.
A im więcej domowników, tym więcej odpadów po zużytych kosmetykach. Można jednak ograniczyć ten problem, wprowadzając w życie kilka zmian. Najlepiej zacząć od takich, które nie będą się wiązać z wyrzeczeniami, a przy okazji nie wpłyną znacząco na podwyższenie naszych wydatków w tej kategorii. Oto kilka przykładów:

Kosmetyki w opakowaniach recyklingowalnych

Opakowania kosmetyków ze szkła, aluminium lub z plastiku, który został wykorzystany ponownie w wyniku recyklingu. Coraz więcej producentów kosmetyków decyduje się na zapakowanie swoich produktów właśnie w takie opakowania, które będą bardziej przyjazne środowisku. Szkło czy aluminium możemy oddać do recyklingu sortując odpowiednio swoje odpady (tylko wtedy mają one szansę zostać wykorzystane ponownie). Warto również wspierać przedsiębiorców, którzy korzystają z opakowań z recyklingu!

Oddawanie opakowań po kosmetykach

Coraz więcej polskich manufaktur kosmetycznych udostępnia swoim klientom możliwość odbioru szklanych opakowań po zużytym produkcie. Najczęściej informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej marki lub w ich Social Mediach. Warto jednak wiedzieć, że niewiele firm może ponownie takie opakowania wykorzystać. Najczęściej oddawane są one do recyklingu, ale często firmy oferują w zamian drobne rabaty na kolejne zakupy. Dlatego szczególnie warto się tym zainteresować przy okazji odwiedzania targów kosmetycznych lub jeżeli mamy w pobliżu sklep stacjonarny danej marki. Wiele z tych firm przyjmuje również opakowania zwracane za pośrednictwem firm kurierskich, jednak ślad węglowy takiej przesyłki oraz dodatkowe zapakowanie jej (tak żeby szklana zawartość nie uległa zniszczeniu podczas transportu) mogą się okazać niewspółmierne do efektów. Dlatego my polecamy oddawanie opakowań osobiście, jeżeli zdarzy się ku temu okazja.

Szampony i odżywki w kostce

Początkowo ten trend w kosmetyce przyjmowany był z przymrużeniem oka, zwłaszcza że pierwsze produkty tego typu przypominały bardziej mydła niż tradycyjne szampony do włosów (zasadowe pH, które wymagało po umyciu włosów nakładanie na nich specjalnej płukanki). W tym momencie firmy kosmetyczne, szczególnie polskie, bardzo się w tej kategorii rozwinęły i mamy już naprawdę duży wybór szamponów w kostce, dedykowanych do różnych typów włosów i różnych potrzeb. Powoli pojawiają się również odżywki do włosów. Tego typu kosmetyki są zwykle bardzo wydajne, a dodatkowo nie zostawiają po sobie plastikowego opakowania, które trafi do kosza. Najczęściej szampony takie są zapakowane w papier, papierowy kartonik lub aluminiowe pudełko, w którym możemy potem taki kosmetyk przechowywać.

Wielorazowe płatki kosmetyczne

Miesięcznie jedna osoba zużywa około kilkudziesięciu takich płatków, co w skali roku daje naprawdę dużą ilość generowanych śmieci. Można je jednak zamienić na kilka sztuk płatków wielorazowych, które po każdym użyciu pierzemy (w pralce lub ręcznie) i odkładamy do wyschnięcia. Warto zwrócić uwagę, aby były one wykonane z dobrej jakości bawełny (na przykład takiej z certyfikatem GOTS – oznacza to, że cały proces produkcji tkaniny, od zasiania bawełny, do utkania gotowego materiału, musiał spełnić rygorystyczne normy społeczne, środowiskowe i jakościowe). Alternatywą dla płatków bawełnianych są te wykonane z włókna konjac. Są jeszcze delikatniejsze dla skóry (należy je namoczyć przed każdym użyciem).

Produkty z pompką lub atomizerem

Po pierwsze, produkty tego typu dużo łatwiej się nam dozuje, dzięki czemu często przekłada się to na ich lepszą wydajność. Drugą kwestią jest fakt, że posiadając atomizer możemy całkowicie zrezygnować z używania płatków kosmetycznych przy danym kroku pielęgnacyjnym.

Peeling kawowy

Fantastyczna alternatywa dla tradycyjnych peelingów do ciała, które nie tylko zredukują ilość wyrzucanych opakowań, ale również zmniejszą nasze wydatki 😉 Peeling kawowy fenomenalnie działa na skórę – porządnie ją złuszcza, zostawiając niesamowicie gładką. Pobudza krążenie krwi przyczyniając się tym samym do poprawy elastyczności. Do takiego peelingu możemy wykorzystać fusy po kawie, którą pijamy w domu – z ekspresu lub po prostu z filiżanki 😉 Jeżeli natomiast ktoś nie pije kawy, można kupić większe opakowanie najtańszej kawy mielonej, jaką znajdziemy w sklepie. Paczka kawy zwykle wystarczy nam na dłużej niż kupny peeling. Do takiego domowego peelingu wystarczy nam sama kawa i odrobina wody. Choć możemy również dodać jeszcze do niej odrobinę ulubionego oleju, dzięki czemu skóra będzie od razu również nawilżona.

Uwaga: peeling kawowy może trochę brudzić wannę, ale efekty są naprawdę tego warte! To świetny przykład nie tylko na kosmetyk bardziej ekologiczny, ale również działanie zero warte w naszym domu.

Papierowe patyczki kosmetyczne

Są chyba w każdym domu, dlatego warto zwrócić w sklepie uwagę na bardziej ekologiczne alternatywy. Wiele marek wypuściło już na rynek patyczki, które wykonane są z papieru zamiast plastiku. Dodatkowo coraz częściej można również spotkać kartonowe opakowania. Co ciekawe, wcale nie są to już towary deficytowe, które trzeba zamawiać z eko sklepów, płacąc dodatkowo koszty wysyłki. Tego typu patyczki dostaniemy już w najpopularniejszych sklepach i nie są one wcale droższe niż patyczki wykonane z plastiku!

Autor: Kasia Stachniak- www.minimalnie.pl

Leave a Reply