Skip to main content

NATURALNE I EKOLOGICZNE KOSMETYKI DO MAKIJAŻU

By 10 czerwca, 2020Lifestyle4 min read

Zmieniając swoją pielęgnację na bardziej naturalną, zwykle prędzej czy później zaczynamy myśleć o zmianach również w kosmetyczce makijażowej. Bardzo często pierwszym wyborem są wtedy produkty mineralne, które mają krótkie
i naturalne składy, a przy tym wyglądają na skórze bardzo naturalnie i pozwalają jej swobodnie oddychać. Ich dodatkowym atutem jest fakt, że część składników może pozytywnie wpływać na cery problematyczne. Dodatkowo są to produkty bez konserwantów, a więc nadają się również dla cer wrażliwych i delikatnych.

Co można znaleźć w składzie kosmetyku mineralnego?

  • Kaolin – czyli inaczej biała glinka, która uznawana jest za najdelikatniejszą. Matowi cerę poprzez absorpcję sebum oraz działa delikatnie wysuszająco, dzięki czemu pomaga w gojeniu się niedoskonałości i stanów zapalnych.
  • Tlenek cynku – podobnie jak glinka biała, wspomaga on gojenie się stanów zapalnych oraz działa regulująco na pracę gruczołów łojowych. Dodatkowo wykazuje również działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
  • Tlenki żelaza – składniki odpowiadające za nadawanie kosmetykom mineralnym kolorów. Są naturalne i łagodne dla skóry.
  • Mika – jej zadaniem jest nadanie blasku i rozświetlenie. Dodatkowo mika optycznie wygładza skórę.
  • Dwutlenek tytanu – jego główną funkcją jest ochrona skóry przed promieniowaniem UV.

W składzie kosmetyku mineralnego nie powinno być natomiast talku, silikonów, parabenów, olejów mineralnych, sztucznych barwników czy sztucznych substancji zapachowych.

Zalety kosmetyków mineralnych

Zalet mineralnych produktów do makijażu jest naprawdę wiele. Przede wszystkim wspomniany już prosty i naturalny skład, wykluczający szkodliwe dla naszej skóry substancje i pozwalający skórze oddychać. Z tego względu będzie to bardzo dobry wybór zwłaszcza dla cer problematycznych (brak tutaj składników które by miały pogarszać ten problem, za to znaleźć można te, które mogą okazać się bardzo pomocne) oraz tych delikatnych, skłonnych do podrażnień, a nawet alergicznych. Wybierając odpowiednią formułę, możemy dopasować kosmetyk mineralny do swoich potrzeb (kolorystyka, poziom krycia i wykończenie) i uzyskać bardzo naturalnie wyglądający efekt. Nałożony w odpowiedni sposób da nam efekt zdrowej skóry i utrzyma się na niej przez cały dzień. Ze względu na sypką formę (która jest najczęstszą) są to produkty bardzo wydajne oraz z długą datą ważności.

Naturalne, a przy tym ekologiczne?

Najczęściej kosmetyki mineralne znajdziemy w formie sypkiej (choć coraz więcej firm wypuszcza również wersje prasowane), a to przekłada się na ich bardzo dobrą wydajność. Zatem jedno opakowanie takiego produktu najprawdopodobniej wystarczy nam na dłuższy czas w porównaniu
do kosmetyków konwencjonalnych. W konsekwencji, generujemy mniej kosmetycznych śmieci w dłuższej perspektywie czasu.

Naturalne, to nie tylko mineralne

Oczywiście naturalne kosmetyki do makijażu to nie są jedynie produkty mineralne w formie sypkiej. Coraz więcej firm tworzy produkty płynne czy kremowe, które coraz bardziej przypominają swoją formą dobrze nam znane produkty z drogerii czy perfumerii. Jednak mają one o wiele lepszy wpływ na stan naszej skóry. Jeżeli dopiero zaczynamy swoją przygodę z naturalną kolorówką, produkty sypkie mogą okazać się bardziej problematyczne w obsłudze. Warto wtedy sięgnąć właśnie po coś bardziej podobnego do tego, z czym miało się do tej pory do czynienia.

Poniżej kilka przykładów konkretnych marek. Te kosmetyki do makijażu mają naturalne składy, ale nie różnią się one formą od produktów drogeryjnych:

  • PuroBio – bogata oferta kosmetyków do makijażu: płynne podkłady, kremy BB, pudry, płynne korektory, duży wybór prasowanych cieni do powiek, róże, bronzery, tusze do rzęs, produkty do brwi, pomadki i błyszczyki
  • Felicea – polska marka naturalnych kosmetyków do makijażu. W ofercie znaleźć można płynny podkład, tusze do rzęs, pudry, bronzery, róże, rozświetlacze, cienie do powiek, produkty do makijażu brwi i ust.
  • Lily Lolo – podkłady i korektory mineralne, pudry, cienie do powiek (również w formie gotowych paletek). Produkty do brwi, bronzery, róże, rozświetlacze, pomadki, błyszczyki i konturówki.
  • Pixie Cosmetics – podkłady i pudry mineralne, kremowe korektory, bronzery, rozświetlacze i róże.
  • Pur Cosmetics – płynne i prasowane podkłady, pudry, bazy pod makijaż, korektory, palety cieni do powiek, róże, bronzery, produkty do makijażu ust.

Autor: Kasia Stachniak – minimalniee.pl

Leave a Reply