Skip to main content

UBRANIA – JAKI MATERIAŁ WYBRAĆ, ABY BYŁ PRZYJAZNY DLA CIAŁA I ŚRODOWISKA

By 22 czerwca, 2020Lifestyle6 min read

Żyjemy w czasach ogromnego konsumpcjonizmu, co skutkuje ogromną ilością produkowanych przez nas śmieci. Przemysł odzieżowy charakteryzuje się bardzo częstą zmianą trendów, a kolekcje ubrań w sieciówkach potrafią zmieniać się nawet co tydzień. Dlatego jeżeli chcemy żyć w zgodzie ze środowiskiem, warto poświęcić więcej czasu na szukanie ubrań, które będą nie tylko dobrej jakości, ale również w ponadczasowych fasonach i które nie znudzą nam się zbyt szybko.

Materiały z których wykonane są nasze ciuchy możemy sklasyfikować w trzech głównych kategoriach – naturalne, sztuczne oraz syntetyczne. Wydawać by się mogło, że najlepiej sięgać jedynie po te naturalne, jednak niekoniecznie tak właśnie jest. Aby wybrać to, co sprawdzi się nam najlepiej, warto poznać właściwości danego materiału i dopiero na tej podstawie dokonać wyboru.

Materiały naturalne – bawełna, len, wełna

Materiałami naturalnymi nazywamy te, które uszyte są z włókien pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Bawełna to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych materiałów na rynku, choć w zależności od jej grubości oraz rodzaju splotu, może ona mieć bardzo różne formy i potrafi zarówno chłodzić, jak i grzać, co czyni ją materiałem polecanym zarówno latem, jak i zimą. Materiał ten wykazuje właściwości higroskopijne (pochłaniające wilgoć) a przy tym jest to tkanina
przewiewna i nie zwiększającą problemu pocenia się. Do zalet należy również dodać niskie ryzyko podrażnień czy uczuleń skóry oraz dobrą trwałość i łatwą pielęgnację.

Jednym ze szczególnie chętnie wybieranych materiałów latem jest len (który ma pochodzenie roślinne). Jego zdecydowaną zaletą jest duża przewiewność oraz duży komfort noszenia, ze względu na strukturę włókien, która ochładza skórę. Jest to materiał bardzo wytrzymały i przyjmuje się, że z czasem (oraz kolejnymi praniami) nabiera szlachetności. Dlatego też jeżeli odpowiednio o niego zadbamy, z pewnością posłuży nam przez bardzo długi czas. Trzeba jednak pamiętać, że bardzo szybko się on gniecie, a po kilku praniach może delikatnie blaknąć czy lekko się skurczyć.

Wełna

Wełna to materiał pochodzenia zwierzęcego (pozyskiwany w skutek golenia zwierząt takich jak owce, kozy czy lamy). Do najbardziej wartościowych rodzajów wełny zalicza się między innymi wełnę merino. Pozyskiwana jest z owiec zwanych merynosami i to co ją wyróżnia to fakt, że jest to włókno bardzo miękkie i przyjemne w dotyku, które się praktycznie nie gniecie i nie gryzie.
Ceny ubrań z tego rodzaju wełny (zazwyczaj swetrów) są stosunkowo wysokie, ale będzie to dobry wybór dla osób z wrażliwą skórą, dla której inne rodzaje wełny są zbyt ?gryzące?.

Innym, również stosunkowo ekskluzywnym rodzajem wełny jest kaszmir. Charakteryzuje się gładkością, ładnym połyskiem oraz wyjątkową miękkością. Podobnie jak wełna merino, kaszmir jest drogim materiałem, jednak jeżeli o niego odpowiednio zadbamy, posłuży nam długie lata. W składzie swetrów, szalików czy czapek często możemy trafić na jeszcze jeden rodzaj wełny – moher. Materiał ten jest lekki i mocno puszysty, jednak charakteryzuje się specyficznym ?gryzieniem?. Nie będzie to zatem najlepszy wybór dla osób ze skórą wrażliwą.

Niewątpliwą zaletą wszystkich rodzajów wełny jest ich dobra izolacyjność, dzięki czemu grzeją nasze ciało wtedy, gdy jest taka potrzeba. Dzięki temu cienkie swetry z wełny merino czy kaszmiru sprawdzą się nie tylko zimą, ale również latem! Dodatkowo są to materiały higroskopijne, które nie potęgują problemu pocenia się, praktycznie się nie gniotą i nie wymagają częstego czyszczenia. Trzeba jednak pamiętać, że mimo iż są to materiały bardzo wytrzymałe,
które mogą służyć nam wiele lat, wymagają one specjalnej pielęgnacji. Poza odpowiednim czyszczeniem- pranie ręczne lub w specjalnym programie do wełny i niskich obrotach pralki, odpowiednio delikatne detergenty. Często konieczne jest regularne usuwanie zmechaceń oraz odpowiednie suszenie ubrań wełnianych (najlepiej robić to na płasko, gdyż mokre włókna wełny łatwo się rozciągają).

Materiały sztuczne – wiskoza, lyocell, modal

Materiały które nazywamy sztucznymi charakteryzują się tym, że wytwarzane są w laboratorium, jednak powstają one na bazie surowców naturalnych (na przykład z celulozy drzewnej).

Wiskoza jest materiałem bardzo przyjemnym dla skóry, który wykazuje właściwości podobne do bawełny. Nie wzmaga pocenia się, dlatego warto zwrócić na nią uwagę podczas zakupów ubrań na lato. Zdarza się, że wiskoza stanowi również domieszki w składzie ubrań wełnianych, dzięki czemu są one wtedy przyjemniejsze w dotyku oraz nieco łatwiejsze w czyszczeniu i dbaniu o
daną rzecz. Ubrania z wiskozy nie mają szczególnych wymagań podczas czyszczenia, jednak mogą się gnieść, dlatego warto zadbać o równe rozwieszenie podczas suszenia.

Lyocell, zwany również tencelem, uznaje się za bardziej ekologiczny materiał od wiskozy. Ze względu na bezpieczniejsze dla środowiska substancje stosowane podczas jego pozyskiwania oraz szybki proces biodegradacji. Jest to jeden z nowszych materiałów, jakie pojawiły się na rynku odzieżowym, jednak ma już wielu zwolenników. Lyocell jest bardzo przyjemny w dotyku, przewiewny, posiada właściwości higroskopijne i regulujące temperaturę ciała, dzięki czemu
nadaje się do produkcji ubrań na wszystkie pory roku. Dodatkowo jest to materiał, który nie ma specjalnych wymagań podczas prania i pielęgnacji.

Modal również zdążył już rozkochać w sobie wielu konsumentów. A to dlatego, że jest tkaniną oddychającą, miłą w dotyku i odporną na uszkodzenia. Przyjmuje się, że materiał ten pochłania nawet o 50% więcej wilgoci niż naturalna bawełna. A to czyni go bardzo dobrym wyborem na miesiące letnie. Pielęgnacja i czyszczenie ubrań z modalu nie jest wymagająca. Warto pamiętać że ma on tendencję do rozciągania, dlatego nie powinno się go wieszać na wieszakach.

Materiały syntetyczne – poliester, akryl, poliamid

Materiały syntetyczne tak samo jak materiały sztuczne produkowane są w laboratoriach, jednak w przeciwieństwie do nich, powstają z surowców które nie występują naturalnie w przyrodzie.

Poliester to materiał który powstaje z pochodnych ropy naftowej i jego zdecydowaną zaletą jest wytrzymałość oraz duża łatwość w pielęgnacji. Jest on jednak mało przewiewny i często wzmaga pocenie się skóry. Nnie tylko latem, ale również zimą – odpowiada za to nieprzyjemne uczucie pocenia się mimo niskich temperatur. Dodatkowo bywa on nieprzyjemny w dotyku oraz łatwo się
elektryzuje, co może być szczególnie uciążliwe dla skór wrażliwych.

Akryl bardzo często wyglądem potrafi przypominać wełnę, jednak jego właściwości są zupełnie inne. Akrylowy sweter nie będzie grzał tak jak wełniany i podobnie jak polister, będzie wzmagał pocenie się, nawet w zimnych miesiącach. Jest to jednak pewna alternatywa dla osób uczulonych na wełnę. A do jego zalet należy dodać również łatwą pielęgnację i niewielką podatność na zagniecenia.

Poliamid, występujący również pod nazwą nylon, aktualnie najczęściej wykorzystywany jest w produkcji odzieży sportowej. Jego zaletą jest bardzo duża odporność na zniszczenia mechaniczne oraz niewielka podatność na zagniecenia, dzięki czemu nie wymagają prasowania. Jest to materiał który bardzo dobrze pochłania wilgoć, jednak sam w sobie jest nieprzewiewny i stosunkowo sztywny.

Autor- Kasia Stachniak minimalniee.pl

Leave a Reply