Skip to main content

MEDYTACJA PROWADZONA

By 1 września, 2020Lifestyle3 min read

Każdego dnia zupełnie nieświadomie próbujemy zagłuszyć chaos w naszej głowie. Siadając sam na sam ze swoimi myślami odkrywamy jak trudno skupić się na ?tu i teraz?. Zaakceptuj to i pozwól zaprowadzić się do miejsca w którym twój umysł zwolni. Medytacja prowadzona to sposób na odkrycie tego, co dla nas najważniejsze- spokoju.

Zapraszam Cię do mojego wcześniejszego artykułu: Medytacja- trening uważności

Co to jest medytacja prowadzona?

Nie łatwo jest zwolnić, kiedy cały świat pędzi bez wytchnienia. Praca, dom i inne obowiązki piętrzą się nieustannie powodując napięcie i stres z którym niewątpliwie trudno sobie poradzić. W rezultacie towarzyszy temu uczucie rozdrażnienia i przytłoczenia, a to bez wątpienia odbija się na samopoczuciu i relacjach z innymi. Praktyka medytacji sprawia, że umysł uspokaja się i przestaje kompulsywnie reagować na bodźce, przesiewając myśli przez grube sito. Medytacja prowadzona to praktyka podczas której rozluźnia się ciało i wsłuchuje w swoje wnętrze podążając za głosem instruktora. Instruktor opowiada co dzieje się z ciałem i kieruje oddechem wprowadzając medytujących w stan pełnego rozluźnienia. Medytacja nie tylko oczyszcza głowę odrzucając natrętne myśli, ale ponieważ redukuje stres, zwiększa zdolność kontrolowania emocji, pomaga w walce z depresją i stanami lękowymi, a nawet poprawia działanie systemu immunologicznego.

Dla kogo jest medytacja prowadzona?

Praktyka medytacji działa wyciszająco, opiera się na trenowaniu samoświadomości i badaniu własnego umysłu. Osiągnięcie pełnego spokoju i opanowanie panującego w głowie chaosu może być jednak trudne, szczególnie na początku przygody z medytacją. Medytacja prowadzona jest przeznaczona dla tych, którym brakuje pewności jak zacząć i prawidłowo przejść przez proces oczyszczenia głowy. Dla tych, którzy nie potrafią jeszcze zapanować nad nieustającą gonitwą myśli i nie wiedzą, która technika będzie dla nich najlepsza. Medytacja prowadzona zwiększa samoświadomość i pozwala otworzyć się na nowe doświadczenia.

Jak wybrać odpowiednią medytacją prowadzoną? 

Istnieje wiele sposobów na medytację i żaden nie jest lepszy lub gorszy od innego. Wybór techniki zależy często od przekonań i światopoglądu, jednak celem zawsze jest osiągnięcie harmonii z samym sobą i rozwój duchowy.  Medytacja prowadzona ułatwia wskazanie kierunku w którym powinny podążać myśli często skupiając się na konkretnym doświadczeniu czyli poprawie poczucia własnej wartości, uwolnieniu napięcia i redukowaniu stresu, przepracowaniu traumy, czy poprawie samopoczucia i rozluźnieniu mięśni. Praktyka musi dawać poczucie lekkości i spokoju.

Leave a Reply