Skip to main content

ŚWIADOME ODDYCHANIE- POKONAJ STRES!

By 8 września, 2020Lifestyle2 min read

Każdej doby nasze płuca wypełniają 22 tysiące oddechów, bardzo często nie jesteśmy świadomi nawet jednego z nich. Oddychanie jest dla nas czymś naturalnym, częścią codziennego procesu. Jednak świadome oddychanie to podstawa treningu uważności, który przynosi niesamowite rezultaty. Świadomy oddech pozwala radzić sobie ze stresem i przywrócić wewnętrzny spokój.

Świadome oddychanie

Oddech jest najbardziej podstawową czynnością ponieważ to on utrzymuje nas przy życiu wypełniając płuca bezcennym tlenem. Rodząc się potrafimy oddychać prawidłowo, wydaje się jednak, że z czasem ta umiejętność zanika. Problem z oddechem mają przede wszystkim kobiety, oddychają płytko, szybko, niedbale. Trening uważności udowadnia, że świadomy oddech potrafi zdziałać cuda.

Świadome oddychanie, a stres

Człowiek jako jednostka jest niesamowity, dlatego ciało, emocje i oddech to nierozłączny trójkąt. Kiedy jesteśmy szczęśliwi nasz oddech przyśpiesza, kiedy czujemy stres- spłyca się i urywa. Trening oddechu z powodzeniem stosuje się głównie w sporcie, jednak jest niewątpliwie równie ważny w codziennym życiu. Głębokie, świadome oddechy napełniają nas spokojem i pozwalają odzyskać wewnętrzną równowagę. Trening świadomego oddychania ma wpływ na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, potrafi rozładować napięcie, obniżyć tętno, uspokoić reakcje organizmu. To kluczowa umiejętność w trudnych, stresujących sytuacjach.

Jak oddychać świadomie

Trening uważności poprzez świadomy oddech praktykowany jest m.in. w jodze i medytacji od lat, jednak w czasie, kiedy nasze życie nieustannie pędzi, wydaje się być jeszcze bardziej potrzebny. Nauka świadomego oddychania to długotrwały proces, ale szybko można zauważyć pierwsze efekty. Najważniejsze jest aby po prostu?oddychać. Wstrzymując oddech wstrzymujemy też emocje. Obserwacja oddechu pozwala zauważyć, że głęboki oddech to cztery fazy: wdech-pauza-wydech-pauza i każda z nich ma ogromne znaczenie. Pracować nad świadomością oddechu można wszędzie: w pracy, w domu, w autobusie, czy na spacerze. Wystarczy ułożyć dłoń na brzuchu i oddychając przeponą wziąć głęboki oddech pozwalając, by powoli wypełnił płuca po brzegi.

Pozwól sobie poczuć jak z każdym kolejnym oddechem twoje ciało staje się lżejsze, bardziej zrelaksowane. Pozwól stresowi oddalać się z każdym wydechem, oczyść się ze smutku, wyrzuć z siebie złość. Świadomy oddech to siła do walki z najtrudniejszym przeciwnikiem- z samym sobą.

Leave a Reply