Skip to main content

7 POWODÓW DLA KTÓRYCH WARTO PIĆ KAWĘ

By 16 lutego, 2021Dieta4 min read

Pilipiuk pisał, że kawa powinna być ?czarna i gorzka jak smar od czołgu?, Neil Gaiman mówił, że ?czarna jak noc i słodka jak grzech?. Nie ważne jaką kawę wolisz ? wszyscy zgadzamy się, że nic nie motywuje tak do wstania z łóżka jak zapach świeżo parzonej, ulubionej kawy. Kofeina, która powoli rozlewa się w naszym ciele, wypełnia żyły, pobudza myśli. Czy możesz wyobrazić sobie coś lepszego? Kawa to napój, który towarzyszy ludziom od wieków i chociaż uwielbiamy ją miłością bezgraniczną, nadal często zastanawiamy się, czy jest zdrowa i w jakiej ilości możemy sobie na nią pozwolić. Mam dla Was świetną wiadomość ? kawa to napój, który może poszczycić się mnóstwem prozdrowotnych właściwości! Poznaj 7 powodów dla których warto pić kawę!

Zapach kawy zmniejsza stres

Czy ktoś jest zaskoczony? Naukowcy z Seulu dowiedli, że zapach kawy wpływa na nas uspokajająco i pozwala skutecznie zredukować odczuwany przez nas poziom stresu. Dlatego jeśli czujesz, że przed Tobą ciężki dzień ? nie zapomnij o kubku kawy i spacerze! Już sam aromat kawy wystarczy, żeby wprawić nas w dobry nastrój i odsunąć zmęczenie. A jeśli szukasz innych naturalnych sposobów, które pomogą Ci poradzić sobie ze stresem ? spróbuj stworzyć własną rutynę. O tym dlaczego warto to zrobić, możesz przeczytać tutaj

Kawa działa przeciwnowotworowo

Zawdzięcza to antyoksydantom, czyli przeciwutleniaczom. Związki te powstrzymują proces starzenia się tkanek, dzięki czemu zapobiegają powstawaniu wielu chorób, w tym nowotworów. W jednej filiżance kawy znajdziemy więcej antyoksydantów niż w szklance soku z grejpfrutów! Kawa wpływa też na sposób w jaki nasz organizm rozkłada cukry, ale i na poziom hormonów płciowych ? osoby regularnie pijące kawę aż o 60% rzadziej cierpią na nowotwory prostaty, czy macicy!

Kawa chroni przed depresją

Badania naukowe udowodniły, że osoby, które regularnie piją kawę, są o ok.10% mniej narażone na depresję. Wynika to prawdopodobnie z wysokiej zawartości przeciwutleniaczy oraz faktu, że dzięki podobieństwu cząsteczek kofeiny do adenozyny ? związku chemicznego, który odpowiada za zmęczenie. Kofeina podszywając się pod adenozynę blokuje receptory w mózgu odpowiedzialne za wychwytywanie informacji o zmęczeniu. Jesteśmy dzięki temu przyjemnie pobudzeni i gotowi do działania.

Kawa obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy

Kawa, zwłaszcza bezkofeinowa, znacznie obniża ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2. Według badań już cztery filiżanki kawy wypite każdego dnia sprawiają, że ryzyko rozwoju cukrzycy spada aż o 50%, a z każdą kolejną obniża się o następne 7%! Skuteczność kawy w zapobieganiu cukrzycy wykazano szczególnie w przypadku kobiet.

Kawa jest dobra dla wątroby

Jedna filiżanka kawy wypijana codziennie zmniejsza narażenie na wystąpienie zwłóknienia i marskości wątroby [ spowodowanej nadużywaniem alkoholu] nawet o 20%! Kawę z powodzeniem zaczęto stosować również w przypadku leczenia chorych na wirusowe zapalenie wątroby typu C. Oraz zapobiegawczo, u osób narażonych na powstawanie kamieni żółciowych.

Kawa dla sportowców!

Sportowcy od dawna wiedzą, że regularne picie kawy zwiększa wydajność przy ćwiczeniach fizycznych i redukuje ból mięśni po treningu, czyli popularne zakwasy. Wielu deklaruje nawet, że kubek mocnej, czarnej kawy działa na nich lepiej niż środki przeciwbólowe. Więcej o tym jak bezpiecznie pić kawę uprawiając sport możesz dowiedzieć się tutaj

Kawa na odchudzanie

Coś na co wszyscy czekali! Picie kawy w umiarkowanych ilościach przyspiesza metabolizm, a tym samym może być pomocne, kiedy planujesz schudnąć. Dodatkowo kawa dodaje energii i tłumi apetyt ? łatwiej będzie Ci nie podjadać między posiłkami! Kawa to jednak tylko dodatek do diety. Pamiętaj, że żeby schudnąć ważna jest aktywność fizyczna i zdrowe, zbilansowane posiłki. Przeczytaj o najczęstszych błędach żywieniowych

Pamiętaj, żeby jak we wszystkim, zachować umiar. Kawa to cudowny napój o wyjątkowym smaku i wielu właściwościach, które korzystnie wpływają na nasz organizm. Ale dla ugaszenia pragnienia najlepsza będzie szklanka wody z cytryną!

Leave a Reply