Skip to main content

5 FAKTÓW O DIECIE INTERMITTEN FASTING

By 22 czerwca, 2021Dieta4 min read

Sposobów na odchudzanie jest wiele, jednak większość z nich to mordercze diety, które kończą się?efektem jo-jo. Nie brzmi zachęcająco, prawda? Może zamiast tego spróbujesz diety, która szturmem zdobywa kolejnych zwolenników? Dieta IF, czyli post przerywany to sposób na zgubienie kilogramów i poprawę zdrowia Twojego organizmu, bez wyrzeczeń. Niemożliwe? A jednak! Poznaj 5 faktów o diecie Intermittef Fasting i sama zdecyduj, czy warto.

Fakt 1: dieta Intermitten Fasting to nie dieta

Dieta IF nie jest dietą w standardowym rozumieniu tego słowa ? to raczej sposób odżywiania, który przy okazji pozwala zgubić zbędne kilogramy. Dieta kojarzy nam się przede wszystkim z rygorem i ciągłymi wyrzeczeniami, tymczasem post przerywany opiera się na zmianie nawyków żywieniowych i ?resetowaniu? organizmu, w celu oczyszczenia i prawidłowego funkcjonowania. Według wielu specjalistów, zalecenia spożywania posiłków co trzy godziny, prowadzą do tego, że nasz organizm nie potrafi odczuwać głodu, a całą swoją energię koncentruje na nieustannym trawieniu. Zalecenia diety są proste: jesz tylko w czasie okna żywieniowego ? nie musisz wtedy liczyć kalorii i możesz jeść to, na co masz ochotę, pamiętaj jednak o zachowaniu zasad zdrowego żywienia! Jeśli przez 8 godzin będziesz jeść tylko fast food?y i słodycze, raczej nie spodziewaj się spektakularnych efektów.

Fakt 2: Post możesz dopasować do siebie

To jedna z największych zalet postu przerywanego ? możesz dopasować go do siebie i swoich możliwości. Istnieje bowiem kilka wariantów postu:

  • 16/8 ? przez 16 godzin pościsz, a okno żywieniowe wynosi 8 godzin. W ciągu tych 8 godzin jesz trzy posiłki i dwie przekąski. To jedna z najczęściej wybieranych opcji.
  • 20/4 ? pościsz przez 20 godzin, jesz tylko przez 4. Ten wariant potocznie nazywany jest dietą wojownika, bo porównuje się go do sposobu odżywiania prehistorycznych wojowników. To dość ekstremalne podejście, bo w ciągu czterech godzin spożywasz tylko dwa, ale bardzo obfite posiłki, jednak są tacy, dla których ten wariant okazuje się być idealny.
  • 5:2 ? post przerywany możesz rozplanować również na cały tydzień: przez 5 dni odżywiasz się zupełnie normalnie, natomiast przez wybrane 2 pościsz, znacząco ograniczając spożycie kalorii.

Fakt 3: Intermittef Fasting to rozwiązanie dla zabieganych

Każdy z nas żyje według zupełnie innego trybu, dopasowanego do swoich potrzeb i możliwości organizmu. Niestety ? wielu z nas żyje w biegu, a trzymanie się zalecanych pięciu posiłków o ustalonych porach, wydaje się niemal niemożliwe do osiągnięcia. Przez to jemy byle co i zagryzamy to poczuciem winy, bo ?znowu w życiu mi nie wyszło??. Niepotrzebnie! Dieta Intermittef Fasting to doskonałe rozwiązanie dla tych, dla których liczy się każda minuta w ciągu doby. Jeśli przez kilka godzin w ciągu dnia nie musisz nieustannie myśleć o pilnowaniu czasu kolejnego posiłku, z Twoich ramion spada spory ciężar, prawda?

Fakt 4: Gubienie kilogramów to efekt uboczny

Szacuje się, że stosując dietę Intermittef Fasting możesz schudnąć nawet 10 kg w pół roku, jednak wszystko zależy od tego, co jesz i jaki tryb życia prowadzisz. Najistotniejsze jest to, że przy poście przerywanym nie grozi Ci efekt jo-jo, którym tak często kończyły się Twoje poprzednie diety. Gubienie kilogramów na diecie IF to jednak tylko efekt uboczny, bo głównym założeniem diety jest nie chudnięcie, a przywrócenie prawidłowej pracy organizmu. Dzięki czasowi postu, w organizmie zachodzi wiele ważnych procesów metabolicznych.

Fakt 5: Dieta ma swoje pułapki

Post przerywany ma jednak swoje pułapki i warto się ich wystrzegać! Przede wszystkim, diety nie powinny stosować osoby:

  • Intensywnie trenujące
  • Pracujące fizycznie
  • Kobiety w ciąży
  • Diabetycy
  • Osoby starsze

Oprócz tego, warto obserwować swój organizm i okno żywieniowe wyznaczyć na czas, kiedy głód dokucza Ci najbardziej. Po długiej przerwie, możesz czuć niepohamowaną chęć ?napchania? się tym co słodkie i wysokokaloryczne, zamiast tego miej już wcześniej przygotowany posiłek, dzięki czemu unikniesz podjadania. Zmiany wprowadzaj stopniowo i później wydłużaj czas trwania postu, tak abyś czuła się dobrze ? przez pierwsze dni mogą towarzyszyć Ci nieprzyjemne objawy, takie jak ssanie w żołądku czy rozdrażnienie, jednak miną, zaufaj mi.

Leave a Reply